۱۰ قانون طلایی برای شادتر زندگی کردن در هر زمان و مکان

 ۱۰ قانون طلایی برای شادتر زندگی کردن در هر زمان و مکان

وقتی آدم درگیر مشکلات است احساس میکند شادی از زندگیش رخت بربسته و به سمت ناامیدی و ناکامی حرکت میکند. شکی نیست که زندگی، پستی‌ها و بلندی‌های بسیاری دارد، اما این دلیل نمی‌شود صرفا روزهای خوب را دوست داشته‌باشید و در روزهای نه‌چندان خوب، زانوی غم بغل بگیرید. در ادامه با ما همراه باشید تا ۱۰ قانون طلایی برای شادتر زندگی کردن در هر زمان و مکان را بدانید.

قانون طلایی برای شادتر زندگی کردن

۱. موضوعات بی اهمیت را از ذهن تان دور کنید

خیلی وقتها چیزهایی در زندگی وجود دارد که با روح و روان ما بازی میکند. هر لحظه و هر ثانیه موجبات اندوه و ناراحتی ماست و ماب ا فکر کردن به آنها غرق در پریشانی و ناامیدی میشویم. این موضوعات اگرچه از نظر ما موضوعات با اهمیتی هستند اما اگر اندکی به آنها دقت کنیم میبینیم که گذرا و موقتی هستند و پس از مدتی از بین می روند. پس چرا روح و روان خود را برای اتفاقات بی اهمیت به سمت نابودی بکشانیم. اندکی به خودتان فرصت تامل بدهید. سکوت کنید. گریه و اندوه را متوقف کنید. و به روزهای خوبی که خواهند آمد بیندیشید. زندگی شادتر را فقط خودتان می توانید برای خودتان بیافرینید.

۲. خواب کافی داشته باشید

مهم نیست که جامعه مدرن چه‌قدر ما را به سمت خواب کمتر سوق می‌دهد. می‌دانیم خواب کافی برای سلامتی، عملکرد مغز و سلامت عاطفی  ضروری است.

اکثر بزرگسالان به ۷ یا ۸ ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند. اگر دیدید که در خواب روزانه خود مشکل دارید و یا احساس گیجی و عدم توجه می‌کنید، بدن شما دارد به شما می‌گوید که به استراحت بیشتری نیاز دارد.

در این جا نکاتی برای داشتن برنامه خواب بهتر برای شما آورده‌ایم:

– تعداد ساعت‌هایی که در شب می‌خوابید و میزان استراحت خود را یادداشت کنید. پس از یک هفته، وضعیت خود را بهتر می‌فهمید.

– هر روز – حتی روزهای آخر هفته – سر ساعت معینی بخوابید و بیدار شوید.

– ساعت قبل از خواب را ساعت آرامش در نظر بگیرید.

– اتاق خواب خود را تاریک، خنک و آرام کنید.

– رختخواب خوبی را برای خود تهیه کنید.

– اگر قصد چرت زدن دارید، آن را در حد ۲۰ دقیقه نگه دارید.

اگر دائما با مشکلات خواب دست و پنجه نرم می‌کنید، با پزشک‌تان صحبت کنید. ممکن است به اختلال خواب دچار بوده و به درمان نیاز داشته باشید.

۳.برای شادتر زندگی کردن مثبت‌اندیش باشید

شکی نیست که زندگی، پستی‌ها و بلندی‌های بسیاری دارد، اما این دلیل نمی‌شود صرفا روزهای خوب را دوست داشته‌باشید و در روزهای نه‌چندان خوب، زانوی غم بغل بگیرید. این نکته یعنی روزهای خوبی که در پیش دارید، تحمل روزهای بسیار سخت را برایتان آسان می‌کنند، بدون اینکه استرس بیش ار حد به شما وارد شود.

۴. اطراف خود را با آدم‌های شاد پر کنید

حتما متوجه شده‌اید که وقتی با آدم‌های منفی، بدخلق یا تلخ‌زبان هستید، روحیه‌تان بد می‌شود. برعکس، وقتی دور و بر آدم‌های مثبت و خوش‌بین هستید، کم‌کم نیمه‌ی پر لیوان را می‌بینید. اگر آدم‌های منفی در زندگی‌تان هستند، با وقت‌گذراندن با آدم‌های شاد و مثبت مطمئن شوید در ترازوی شادی اعتدال ایجاد می‌کنید. و حس بدی به آن نداشته باشید: شادی شما به آن بستگی دارد!

۵. مدیتیشن و مراقبه را فراموش نکید

دعا، مدیتیشن، زمان تنهایی، اسمش را هرچه می‌خواهید بگذارید ولی تحقیقات نشان داده ‌است تمرین مداوم تمرکز (مدیتیشن) می‌تواند جنبه‌های مختلف زندگی‌شما را بهبود ببخشد. مدتیشن (تمرکز) مداوم نه تنها می‌تواند میزان استرس و نشانه‌های افسردگی را کاهش دهد، بلکه می‌تواند به‌طور کلی رضایت از زندگی را افزایش بدهد: “نتایج نشان داده‌است تمرین مدیتیشن (تمرکز) به مرور زمان باعث افزایش احساسات مثبت، و در نتیجه مجموعه‌ی گسترده‌ای از توانایی‌های فردی(مثل تمرکز حواس بیش‌تر، هدف داشتن در زندگی، حمایت اجتماعی، نشانه‌های بیماری کم‌تر) می‌شود. در نهایت افزایش توانایی‌های فردی افزایش رضایت از زندگی و کاهش نشانه‌های افسردگی را پیش‌بینی می‌کند”. هنگام جست‌و‌جوی شادی، به یاد داشته‌باشید شادی یک محصول جانبی است- نه الزاما یک هدف. اگر فقط وقتی شاد هستید.

۶ . یادتان باشد همیشه شکرگزار باشید

شگرگزاری امید و انگیزه می‌دهد و حتی شما را در داشتن زندگی شادتر رهنمود می‌کند. فکر کردن به همه‌ی آن چیزهایی خوشایندی که بر وفق مرادتان هستند، زندگی را همان‌گونه که هست در نظرتان جلوه می‌دهد. شکرگزار حال کنونی و جایگاهی که در آن قرار دارید، باشید. چیزهای بزرگ در زمان حال اتفاق می‌افتند. شکرگزار بودن باعث می‌شود به چیزهای بسیاری توجه‌کنید که حضورشان را تابه‌حال عادی تلقی می‌کرده‌اید. این کار همچنین بهره‌وری‌تان را افزایش می‌دهد و برایتان شادی به همراه خواهد داشت.

 ۷. برای شادتر زندگی کردن خودتان و دیگران را تحسین کنید

تحقیقات نشان می‌دهد کارهایی مانند مهربانی می‌توانند باعث احساس رضایت بیشتر در شما شوند.

تحسین و تعریف کردن، یک راه سریع و آسان برای خوش کردن روز یک فرد و افزایش خوشحالی شماست.

به چشمان افراد نگاه کرده و با لبخند از آن‌ها تعریف کنید تا فرد بفهمد که شما راست می‌گویید. احتمالا با احساس خوبی که این کار در شما ایجاد می‌کند متعجب می‌شوید.

اگر می‌خواهید از ظاهر فردی تعریف کنید، باید آن را کاملا محترمانه بیان کنید.

۷. تفکرات منفی را به تفکرات مثبت تبدیل کنید

برای تبدیل زندگی غم بار به زندگی شادتر و موف‌تر باید تفکرات منفبی را دور بریزید. تفکرات منفی که عقیده‌های بی‌فایده در خود دارند، شما را از دستیابی به اهداف‌تان باز می‌دارند. پس تفکرات‌تان را به‌دقت زیر نظر داشته‌باشید. اگر می‌دانید این تفکرات منفی هستند، آنها را به‌سرعت به تفکرات مثبت تبدیل کنید. وقتی ببنید چه‌قدر شادتر و مطمئن به‌نفس‌تر هستید، بسیار شگفت‌زده خواهید شد.

۸. قبول‌کنید چیزهای بد هم اتفاق می‌افتند

وقتی چیزی به شکلی که می‌خواهیم پیش نمی‌رود، واکنش معمول آدم‌ها مقاومت‌کردن و جنگیدن علیه آن است. قبول‌کردن چیزها به همان صورتی که هستند، حتی اگر باب طبع‌تان نباشند، برایتان خاطر آرام‌تری به همراه خواهد داشت. شاید شعار دادن هم به شما کمک کند؛ مثلا پیش خودتان بگویید: “حالم از شرایط کنونی به هم می‌خورد، اما واقعیت امر درحال‌حاضر همین است. با این حال من در این موقعیت هم با آرامش و قطعیت کار خواهم‌کرد.” با این روش شما قطعا به خودتان نیرو خواهید بخشید، هر چند، شاید نه به‌سرعت.

۹. برای شادتر زندگی کردن دوستان‌تان را ببینید

انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستند و داشتن دوستان نزدیک می‌تواند ما را خوشحال‌تر کند.

برای چه کسانی دل‌تان تنگ شده است؟ با آن‌ها تماس بگیرید. تاریخی را تعیین کنید و همدیگر را ببینید یا مکالمه تلفنی طولانی داشته باشید.

در بزرگسالی، کمی غیر ممکن است که دوستان جدید پیدا کنیم. اما این درمورد تعداد دوستانی که دارید نیست. این به معنای داشتن روابط معنادار – حتی فقط با یک یا دو نفر – است.

بودن در یک گروه داوطلبانه محلی یا یک کلاس را امتحان کنید. هر دوی این کارها می‌توانند باعث ارتباط شما با افراد هم سلیقه و هم فکر شوند. این احتمال وجود دارد که آن‌ها نیز به دنبال دوست باشند.

لازم نیست رفاقت فقط به انسان‌های دیگر محدود شود. بر اساس مطالعات انجام شده، حیوانات نیز همین تاثیر را دارند.

حیوانات را دوست دارید اما نمی‌توانید حیوان خانگی داشته باشید؟ داوطلب شدن در محل نگهداری حیوانات را مد نظر قرار دهید تا دوستان جدید – هم انسان و هم حیوان – پیدا کنید.

۱۰. وقتی در حال عصبی‌شدن هستید، خودتان را آرام کنید

وقتی آرام هستید، بر خودتان کنترل دارید و مشکلات را با شفافیت بیشتری از نظر می‌گذرانید. برای شنیدن موسیقی آرامش‌بخش، یا جایی نشستن و تصور کردن جایی که پیش‌تر بوده‌اید و آرامش و شادی برایتان به ارمغان می‌آورد وقت بگذارید. این کار کمک‌تان خواهد کرد روی چیزهایی که واقعا برایتان اهمیت دارند وقت بگذارید.

shabake_admin

مطلب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *