چشمه آب گرم ازرود

 چشمه آب گرم ازرود

آبگرم ازرود بابل که از آن به نام آب معدنی آرزو نیز یاد می کنند، در روستای اری در بخش بند پی شرقی و سی و سه کیلومتری جنوب شرقی بابل در میان یک دره زیبای جنگلی و در مجاورت رودخانه واقع شده است و مجموعه ای طبیعی و بی نظیر را به گردشگران عرضه می نماید.

آب معدنی فیروزه ای رنگ در دل جنگل های سبز، منظره ای را خلق کرده که در دیگر نقاط کمتر دیده شده است. آب با جوشش از دل زمین استخر کوچکی را پدید آورده که به خاطر ترکیبات گوگردی برای بیماری های جلدی، روماتیسم و درد مفاصل بسیار مفید است. 

عکس: علی میر احمدی

چشمه آبگرم ازرود از اولین مناطقی بوده که زمینه جذب گردشگران را فراهم نموده است. روستاهای بندپی بابل و به ویژه روستای آری دربندپی شرقی نیز با توجه به شرایط اقلیمی، جاذبه های طبیعی، پوشش گیاهی متنوع، زمین های زراعی پلکانی، چشمه ها ورودهای دائمی و مهمتر از همه فرهنگ و آداب روستایی به عنوان میراث کهن و یادگاری ارزشمند از آباء و اجداد و نیاکان به شمار می رود، همچنین ده ها جاذبه طبیعی، فرهنگی و اجتماعی باعث شده این منطقه از پتانسیل بالایی در توسعه صنعت گردشگری برخوردار شود که در صورت همت مسئولان با مدیریت درست و برنامه ریزی صحیح میتوان آینده خوبی را برای رشد و شکوفایی گردشگری پیش بینی نمود.

مردم این منطقه در گذشته عقیده داشتند که آب این چشمه مقدس است و در آن ماری با تاج سبز رنگ وجود دارد که اگر شخص ناپاکی وارد این چشمه گردد، آسیب می بیند ولی امروزه چنین عقیده ای کمتر مورد توجه است و مردم به آن به عنوان یک چشمه معدنی گرم با مواد گوگردی زیاد با خاصیت درمانی برای بعضی بیماری پوستی نگاه می کنند.

آب چشمه ازرود بوی گوگرد می دهد. ازرود یک چشمه جوشان با آب ولرم حدود ۳۷ درجه سانتیگراد گرما است و عمق آن حدود ۱۴۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر و  بعضی جاها ۱۶۰ سانتیمتر می باشد. از وسط آن آب مانند حباب های زیبا قل قل می خورد و بیرون می آید و کف این چشمه از سنگ های ریز تشکیل  شده که اگر جراحتی به پای فردی وارد شود معمولا دیر بهبود می یابد.

مسیر دسترسی به چشمه آبگرم ازرود

استان مازندران، شهرستان بابل، جاده شهید صالحی، منطقه بندپی شرقی، ۲۵ کیلومتر به سمت منطقه فیروزجاه، روستای آری


عکاس: علی میر احمدی

shabake_admin

مطلب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *