میراث جهانی کرمان ، ترین های ایران و جهان

 میراث جهانی کرمان ، ترین های ایران و جهان

نام کرمان با شگفتی ها و عجایب بسیاری عجین شده که شماری از آنان در فهرست «ترین» های ایران و جهان جا گرفته اند، مثلا گرمترین نقطه ی کره ی زمین یا ماه ترین باغ ایرانی و بزرگترین خانه ی خشتی جهان و کلی بهترین ها و زیباترین و خاص ترین جاذبه ها و دیدنی ها. میراث جهانی کرمان در کنار میراث جهانی فارس، رکوردار جهانی های ایران در یونسکو اند. کرمان حتی از دو میراث جهانی قنات ایرانی و باغ ایرانی هم بهترین نمونه هایش را در خود جای داده است.

میراث جهانی کرمان

کرمان در مجموع ۵ میراث جهانی ایرانی را در خود جای داده است. یکی از این پنج میراث، طبیعتی و باقی تاریخی-فرهنگی اند. همه این ۵ میراث جهانی در نوع خود بی نظیر و منحصربفرد اند و جز «ترین» های ایران و جهان به شمار می روند. ما به ترتیب تاریخ ثبت، میراث جهانی کرمان را معرفی می کنیم:

بم ، ارگ داغدار ایران

امروز که نام بم برده می شود سه چیز به ذهن مردم ایران و جهان خطور می کند: ارگ خشتی، خرما و متاسفانه زلزله ی بم. بم در گذشته شهری مستحکم با ارگ استوار بوده که در تجارت و کشاورزی در جهان شهره بوده است. روزگاری نه تنها خرما و مرکباتش، بلکه منسوجات ابریشمی بم هم در ایران مشهور و معروف بوده است.

در کتاب های کهن تاریخی، بنیان شهر بم را به بهمن پسر اسفندیار می رساند و باستان شناسان امروزی، قدمتش را به دوران هخامنشی نسبت می دهند.

ارگ تاریخی بم در دی ماه ۱۳۸۲ با زلزله ای بیش از شش ریشتر ویران شد و ایران و جهان را داغدار این آسیب فراموش نشدنی کرد. از آن زمان مرمتگران بسیاری از سراسر جهان می کوشند تا آن را احیا کنند.

ماه ترین باغ ایرانی

کرمان یکی از زیباترین باغ های ایرانی را در خود جای داده که ازقضا آخرین آن ها از نظر زمان احداث به شمار می رود. باغ شازده ی ماهان که در زیبایی و طراوت در میان باغ های ایرانی بی نظیر است جز نه باغ ایرانی به شمار می رود که در ایران، پاکستان و هند قرار گرفته اند.

بنیان باغ  شازده را محمد حسن خان سردار ایروانی، حاکم کرمان نهاده و بعدها به دستور عبدالحمید میرزا ناصرالدوله آبادان و عمارت ها و سردری برای آن ساخته می شود.

باغ شازده ماهان پلکانی است و آب از بالادست باغ به سوی سردر آن سرازیر می شود. ردیفی از درختان سرو، کاج و چنار در دو طرف حوض طبقاتی میان باغ طرواتی خاصی به این باغ که در کنار کویر لوت ساخته شده، داده است.

میمند ، روستای دستکند

میمند یکی از خیره کننده ترین روستاهای جهان است که در دامنه ای کوهی در کنار شهربابک کرمان کنده شده است. همه چیز در این شهر دستکند اند از مسجد و مدرسه یا حمام و خانه های مردم.

برخی قدمت روستای دستکند میمند را به هشت قرن پیش از میلاد مسیح و برخی آن را به قرن سوم پیش از میلاد، در دوران اشکانی، می رسانند. طبیعت بکر منطقه ای که روستا در آن قرار گرفته، آسمان پاک و تک درختان پسته کوهی بر زیبایی روستا افزوده است.

قنات ایرانی

قنات را باید اوج مهندسی آب در ایران دانست. ابداعی بی نظیر در سرزمینی خشک که اعجاب جهانیان را بر انگیخته است. ایرانیان از گذشته های دور، به دلیل دمای بالا هوا در فصل گرم سال، آب را به زیر زمین می بردند تا کمترین میزان تبخیر را داشته باشد.

کرمان سه رشته از قنات های جهانی ایران را در خود جای داده است. قنات گوهرریز جوپار که قدمتش به دوران صفوی باز می گردد و دو رشته قنات دوقلوی بم: قاسم آباد و اکبر آباد. این هر سه قنات برای قرن ها حیات را به کرمان گرم و خشک می آوردند.

لوت ، کویر شگفت انگیز ایران

لوت دشت بیابانی در میان کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی است و چهل هزار کیلومتر وسعت دارد. گرم ترین نقطه در کره ی زمین را در لوت جای گرفته است. کویر لوت نخستین میراث جهانی طبیعتی ایران است که در فهرست جهانی های یونسکو ثبت می شود.

علاوه بر این بزرگترین گلدان های کویری جهان، نبکاها، هم در لوت جای گرفته اند. شهر کلوت لوت هم از دیگر اعجاب های این بیابان است. میلیون ها سال وزش باد در دل کویر، شهر خاموشی را بنا کرده است.

منبع: گردشگری مارکوپلو

shabake_admin

مطلب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *