مهارت مدیریت استرس در بحران هایی مانند بیماری کووید۱۹

 مهارت مدیریت استرس در بحران هایی مانند بیماری کووید۱۹

طبیعی است که با افزایش مسوولیت‌های کاری و خانوادگی، میزان استرس نیز افزایش پیدا کند؛ در این شرایط بهتر است مشکل را حل کنیم؛ مدیریت استرس به معنای توجه به افکار، سبک زندگی و احساسات و مقابله با مشکلات است و هیچ ‌کس جز خود فرد نمی ‌تواند ذهن و جسم را کنترل کند.

به گزارش شبکه برترین ها به نقل از بهداشت نیوز، با خواندن نکات زیر می‌ توانیم استرس خود را کنترل کنیم.

بیشتر افراد وقتی با اتفاقات و حوادث ناگواری مانند سیل، زلزله یا از دست دادن عزیزان رو به رو می شوند، احساس کنترل روی شرایط ندارند و اوضاع برایشان غیر قابل پیش بینی می شود، مانند مواجهه با همه گیری ویروس کرونا، که سبب ایجاد استرس در افراد می شود.

استرس گاهی نتیجه یک اتفاق مهم و غیر معمول است و گاهی به دلیل انباشته شدن فشارهای کوچک پیش می آید؛ وقتی احساس می کنیم شرایط برای ما غیر قابل تحمل شده، قادر به مدیریت اوضاع نیستیم و فشار روی ما بسیار زیاد است و ممکن است در بحران باشیم.

هر فردی به شکل متفاوتی به استرس و حوادث ناگوار واکنش نشان می دهد؛ گاهی نشانه های جسمی، سردرد، دردهای پراکنده بدنی، مشکل گوارشی، احساس خستگی، کاهش اشتها یا بی خوابی پیش می آید و گاهی نشانه های روانی رفتاری مانند احساس ترس و اضطراب، درماندگی، نا امیدی، کرختی و شوکه شدن یا خشم تجربه می شود.

بایدها و نبایدها در شرایط پر استرس و بحرانی

با دوستان و اطرافیان خود صحبت کنیم؛ صحبت در مورد نگرانی ها به بهتر شدن حال افراد کمک می کند، اما صحبت های خود را به اخبار کروناویروس محدود نکنیم.

از مصرف هر نوع دارو بدون تجویز پزشک خودداری کنیم؛ از مواد مخدر یا الکل برای سرکوب حس های منفی استفاده نکنیم.

در شرایط بحرانی و بی ثبات تصمیم مهمی نگیریم و تغییر بزرگی در زندگی ایجاد نکنیم.

در صورت نیاز به کمک های پزشکی، روانپزشکی یا روانشناسی، به مراکز خدمات جامع سلامت، درمانگاه ها، بیمارستان ها و یا هر مرکز درمانی که در دسترس است، مراجعه کنیم.

برای قدم زدن و پیاده روی به مکان های خلوت یا طبیعت برویم و خود را برای مدت طولانی در خانه حبس نکنیم.

اگر احساس می کنیم تحت فشار زیادی هستیم یا انجام کارهای روزمره سخت شده با پزشک، روانپزشک یا روانشناس مشورت کنیم.

shabake_admin

مطلب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *