معبد عشاق گروک

 معبد عشاق گروک

“معبد عشاق” آرامگاهی بازمانده از دوره صفوی است که در شهرستان سیریک، شهر گروگ، واقع شده و در ۲۶ دی ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۰۵۳۱ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. لازم به ذکر است شهرستان سیریک دارای ۳۲ اثر تاریخی و گردشگری است که از مجموع آنها فقط سه اثر ثبت ملی شده است که معبد عشاق از آن جمله است.

معبد عُشاق آرامگاهي متعلق به دوره صفوي است كه در آن از گچبُري و ظروف چيني و سفالي چسبانده شده به ديوار داخلي براي تزيين استفاده شده و بنايي شاخص در استان هرمزگان محسوب مي شود. آرامگاهي با تاريخ مكتوب بيش از ۴۰۰ سال كه از زمان هاي طولاني گذر كرده و مورد تهاجم باد و باران واقع شده است. آرامگاه مير محمد سالار تاج الدين و بي بي سعده (حريره) که از مناطق دیدنی شهرستان سیریک در گروگ است.


خصوصیات معماری
نقوش بر جسته دل هر بينند اي را بي تاب مي كند و نشان دهنده اين است كه وقتي يك عشق پديدار مي شود همه هنرها را به نفع خود مصادره مي كند.انگار گروهي از مردم بنايي را بر عشق پايه گذاري مي كنند. عبارتي را به صورت بر جسته بر روي ديوار آن نقش کرده اند كه در آن اورادي در درود و سلام بر پيامبر اسلام (ص) و ائمه اطهار (ع) ديده مي شود. وجود ظرافت در معماري و نقوش بر جسته بر روي سفال هايي  كه متآسفانه بر اثر بي توجهي بخش هاي زيادي از آن از بين رفته، نشان از گنجينه هاي است كه از گذشتگان به ما رسيده است. بنا به تحقيقات به عمل آمده مي توان اين بنا را متعلق به دوره صفوي دانست كه با نقوش دايره وار و لعابين و خطوط بر جسته نستعليق در آيات و احاديث منقورش در بالاو حواشي در و پنجره ها كه عمومآ به خط نستعليق و ثلث بر جسته است، اشاره كرد. پنجره ها طاق دارند و به شكل مستطيل و حلزوني شكل و برابر هم ساخته شده اند. نماي داخلي آن طاق جناغي دارد.  نمای داخلی آن طاق جناغی دارد. بلندی آن از کف ۱۲۰ سانتی متر و دهانه طاق ها و یا عرض مدخل آن ۶۰ سانتی متر است. مجموعه حواشی و حجاری ها تزئینی وابسته به مدخل یا در ورودی کاملآ مشخص نیست ولی در حدود ۴ متر بلندی و  ۳/۵ متر عرض دارد. در حاشيه بالا عبارت وصل علئ علي (ع) /رضا(ع) و صل علي امام حسين (ع) شهيد كربلا ذكر شده است. به طور كلي محتواي خطوط بر جسته نمادي از شاهكاري هنرمندانه در يك دوره خاص (صفوي) مي باشد.

عشاق واقعی نیز همچون ستون های یک معبد، به هم دل داده از یک سقف حمایت می کنند. سقف معبد عشق باید حمایت شود، ولی اگر خیلی به هم نزدیک باشند، سقف فرو می ریزد و فاصله فقط وقتی ممکن است که وابستگی وجود نداشته باشد. فقط مردمان آزاده هستند که می توانند فاصله را حفظ کنند، مردمان وابسته فقط به یکدیگر می چسبند. آنان از گوشه چشم همدیگر را می پایند تا دیگری فرار نکند و ترس بر عشق اگر غلبه کند مرگ عشق فرا خواهد رسید.


روایت عشق
بزرگان كهن چنين روايت مي كنند كه دو دل داده يا دو عاشق در جلوه عشق پاك و مقدس در اين مكان دفن شده اند. این دو جوان از دو طايفه مختلف به هم دل مي سپارند و با مخالفت خانواده ها مواجه مي شوند و مخالفت دو خانواده باعث مرگ آنها مي شود. بعضي نقل مي كنند كه مير محمد موقعي كه خواب مي بيند به پدرش وصيت مي كند كه وقتي از اين دنيا رفت تابوتش را بر شتري بگذارد و رها كند و گويا دختر نيز چنين درخواستي مي كند. زماني كه آنها كه از دنيا رفتند، آن دو عاشق نگون بخت را بر شتري سوار كردند و به سوي مقصد نا معلومي حركت دادند. به نقل از گذشتگان، شترها دو جا بر زمين مي نشينند و بر مي خيزند و اما جاي سوم كه در بالاي تپه اي است، ديگر برنخواستند. شتر جسد عشاق را همان مكان بر زمين مي گذارد كه بعد ها اقوام آن دو، بنای يادبودي به مزارشان بر پا مي كنند كه در ساخت آن چون آب نبوده از شير شتر استفاده کردند.

منبع: سایت گردشگری ایران

shabake_admin

مطلب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *