بهترین شهرهای ایران برای مسافرت در زمستان

 بهترین شهرهای ایران برای مسافرت در زمستان

بدون شک ایران یکی از متنوع‌ترین کشورهای دنیا از منظر تنوع محیطی، آب و هوایی و اقلیمی است. در این مطلب به بهترین شهرهای ایران برای مسافرت در زمستان می‌پردازیم.

یکی از بهترین زمان‌ها برای مسافرت، زمستان است. افرادی که تصمیم به این مهم می‌گیرند باید پیش از هر چیزی بهترین مقصد مسافرت در زمستان را برای خود مشخص کنند. کشور ایران، فارغ از مسائل سیاسی، یکی از جذاب‌ترین و هیجان‌انگیزترین پیشنهادهای سفر در زمستان است. مناطق گرم کشورمان در آب و هوای زمستانی حالتی معتدل و لذت‌بخش دارند. این در حالی است که مناطق سرد و مرطوب امکان تجربه تفریحات زمستانی متنوعی را ایجاد می‌کنند. در این مقاله بهترین نقاط ایران برای مسافرت در زمستان را بررسی می‌کنیم.

مسافرت در زمستان

دمای شهرهای ایران در فصل زمستان

سفر در زمستان در ایران

همان‌طور که انتظار می‌رود شهرهای جنوبی ایران گرم‌ترین مناطق برای سفر در زمستان هستند. متوسط دمای این شهرها به طور معمول از ۲۶ درجه سانتی‌گراد تجاوز نمی‌کند. این در حالی است که در این زمان شهرهای غربی کشور ایران چون کرمانشاه، شهرهای شمالی چون رشت و شهرهای شمال شرقی چون تبریز پوشیده از برف خواهند بود. دمای این شهرها معمولا بین پنج تا هفت درجه سانتی‌گراد است. شهرهای مرکزی ایران چون تهران، اصفهان و شیراز پذیرای دماهای متعادل هشت تا ۱۲ درجه‌ای هستند. معمولا وضعیت بارش برف نیز در این شهرها به صورت کوتاه مدت و کم‌رمغ است.

در زمستان ایران به کجا مسافرت کنیم؟

همان‌طور که اشاره شد ایران یکی از متنوع‌ترین کشورهای جهان از منظر اقلیمی است. گردشگران زمستانی با سفر به نقاط مختلف کشور می‌توانند از تفریحات زمستانی چون اسکی‌سواری گرفته تا سرگرمی‌های گرمسیری مانند غواصی را تجربه کنند. در ادامه به بهترین شهرهای ایران برای مسافرت در زمستان می‌پردازیم.

جزیره قشم، مقصدی عالی برای عاشقان طبیعت

بهترین شهر برای مسافرت در زمستان

بگذارید از جنوبی‌ترین منطقه ایران شروع کنیم. جزیره قشم که در خلیج فارس واقع است، مساحتی بیشتر از کشورهای سنگاپور و بحرین داشته و بیش از ۶۰ شهر و روستا را در خود جای می‌دهد. این جزیره جمعیتی بالغ بر ۱۴۰۰ نفر دارد. گرمای قشم در تابستان کشنده است. این آب و هوای گرم آن را به مقصدی ایده‌آل برای سفر در زمستان تبدیل کرده است. قشم یکی از محبوب‌ترین مناطق گردشگری ایران در زمستان است. مسافران می‌توانند از تفریحات و جذابیت‌های متنوع این جزیره لذت ببرند.

از جمله جذابیت‌های گردشگری قشم می‌توان به بندر زیبا و معماری استادانه آن، منطقه کشتی‌سازی سنتی، جنگل معلق حرا و غار‌های نمکی نکمدان و خورباس اشاره کرد. علاوه بر این قشم مجموعه‌ای از مناظر طبیعی نفس‌گیر چون تنگه چاه‌کوه و دره ستارگان را نیز در بر دارد. گردشگران علاوه بر قواصی و سایر فعالیت‌های آبی می‌توانند به جزایر ناز و هنگام رفته و از مشاهده دلفین‌ها لذت ببرند. بازار قدیم قشم یکی از جذابیت‌های تاریخی این جزیره است. با تمام این اوصاف، جزیره هرمز را باید شگفت‌انگیزترین بخش قشم بدانیم. این جزیره با مناظر خاطره‌انگیز و زیبا و اهالی مهمان‌نواز خود، سفری ماندگار را برای گردشگران رقم خواهد زد. قشم یکی از بهترین انتخاب‌ها برای مسافرت در زمستان است.

خوزستان، مهد تمدن

بهترین شهر برای مسافرت در زمستان

استان خوزستان یکی از بهترین نقاط ایران برای مسافرت در زمستان است. این منطقه با در بر داشتن بناهای تاریخی زیبایی چون شهرهای باستانی شوش، شوشتر و دزفول می‌تواند نظر هر گردشگری را به خود جلب کند. رودخانه‌های بزرگی که در میان دشت‌های خوزستان جریان دارند، آن را به نقطه‌ای عالی از منظر آب و هوا تبدیل کرده‌اند. بسیاری از اهالی ایران در فصول سرد برای گریز از آب و هوای سرد به این استان سفر می‌کنند.

زیگورات چغازنبیل، سیستم آبی باستانی شوشتر، هفت تپه، پل قدیم دزفول، سد شادروان و رودخانه‌های کرخه و کارون از دیگر جذابیت‌های خوزستان به شمار می‌آیند.

کرمان، جواهر بیابان

بهترین شهر برای مسافرت در زمستان

کرمان دروازه ورود به جنوب شرقی ایران است. این استان بر لبه کویر لوت قرار گرفته است. مناظر فراموش‌نشدنی کلوت شهداد خاطره‌ای رویایی را برای گردشگران رقم خواهد زد. کرمان در زمستان آب و هوایی معتدل و آسمانی صاف داشته و مقصدی مناسب برای مسافرت در زمستان است.

ارگ‌های بم و راین بزرگ‌ترین سازه‌های خشتی در دنیا هستند. تصور قدم گذاشتن در این بناها، ذهن هر گردشگری را قلقلک می‌دهد. شهر کرمان نیز با برخورداری از مجموعه گنجعلی خان (که شامل بازار، حمام، کاروان سرا، مدرسه و دیگر موارد می‌شود)، مسجد جمعه، معابد مذهبی و بناهای تاریخی جذابیت فراوانی برای مسافران دارد. علاوه بر این نباید از ساکنان گرم و مهمان‌نواز این شهر غافل شویم. روستای سنگی میمند در کنار معبد شاه نعمت‌الله ولی و باغ شازده از دیگر جذابیت‌های این منطقه هستند که کرمان را به انتخابی عالی برای مسافرت در زمستان تبدیل کرده‌اند.

یزد، خشتی زنده در دل کویر

بهترین مکان برای مسافرت در زمستان

یزد یکی از معدود شهرهای دنیا است که میراثی تاریخی را در خود جای می‌دهد. این شهر با وجود قرار گرفتن در میان بیابان، به دلیل ارتفاع بالای خود، در طول سال آب و هوای بسیار خوبی داشته و انتخابی مناسب برای مسافرت در زمستان است. معماری مناسب خانه‌ها و سیستم‌های تهویه خوب، یزد را به انتخابی عالی برای مسافرت داخلی و خارجی تبدیل کرده‌اند. این شهر با مساجد متعدد، بناهای مذهبی، معبد آتش، زیارتگاه چاک چاک و دخمه‌های زرتشتیان شناخته می‌شود.

یزد بیشترین شمار زرتشتیان ایران را در خود جای داده است. مسجد جامع با مناره‌های بلند خود یکی دیگر از جاذبه‌های این شهر است. محبوب‌ترین محله یزد، فهادان نام دارد. گردشگران در این محله می‌توانند از بناهای تاریخی این شهر دیدن کنند. از دیگر نقاط قابل توجه یزد می‌توان به مجتمع امیر چخماق، موزه آبی، میدان مارکار و باغ دولت آباد اشاره کرد. در اطراف این شهر نیز بناهای جذابی چون قصر آینه، کاروان‌سرای عباسی، خانه یخی و ارگ سریزد قرار دارند.

شیراز، شهر باغ ها

بهترین شهر برای مسافرت در زمستان

بدون شک یکی از مشهورترین شهرهای ایران شیراز است. بسیاری از گردشگران خارجی با هدف دیدن عمارت پرسپولیس به این شهر سفر می‌کنند. آب و هوای مناسب شیراز در فصل سرد آن را به مقصدی عالی برای مسافرت در زمستان تبدیل کرده است.

از جمله جذابیت‌های این شهر می‌توان به باغ همیشه سبز ارم، عمارت زیبای شاه‌چراغ، آرامگاه‌های حافظ و سعدی، خانه‌های تاریخی قوام و زینت‌الملوک، نقش رستم، پاسارگاد و البته تخت جمشید اشاره کرد. علاوه بر این شهرهای تاریخی داراب‌گرد، سروستان و بیشاپور، شیراز را به مقصدی دوست‌داشتنی برای عاشقان تاریخ تبدیل کرده‌اند.

اصفهان، نصف جهان

سفر در زمستان در ایران

اصفهان در طول تاریخ توسط پادشاهان زیادی به عنوان پایتخت ایران برگزیده شده است. زیبایی این شهر به اندازه‌ای است که بسیاری لقب نصف جهان را به آن داده‌اند. اصفهان انتخابی عالی برای مسافرت در زمستان است. این شهر منطقه‌ای سبز و خوش و آب هوا به حساب می‌آید.

مشهورترین نقطه تاریخی اصفهان میدان بزرگ نقش جهان است که شامل بناهایی چون عالی قاپو، مسجد جامع عباسی، مسجد شیخ لطف‌الله و ورودی بازار بزرگ می‌شود. از دیگر جذابیت‌های این شهر می‌توان به سی و سه پل، زاینده رود، پل خاجو، عمارت هشت بهشت و چهل ستون اشاره کرد. یکی از جذاب‌ترین نقاط اصفهان برای گردشگران محله ارمنی‌ها است. این محله جلفا نام داشته و کلیساها و کنیسه‌های زیادی در آن ساخته شده‌اند. مهم‌ترین این بناها کلیسای تاریخی وانک است که معماری ایرانی-مسیحی را به بهترین شکل ممکن به تصویر می‌کشد. اصفهان شهری صحرایی است و گردشگران با سفر به آن می‌توانند از تفریحات بیابانی نیز لذت ببرند. همچنین شهر زیبای کاشان که جاذبه‌های متعددی چون باغ و حمام فین را در بردارد نیز در نزدیکی اصفهان واقع شده است.

تهران، مرکز ورزش های زمستانی

سفر در زمستان در ایران

تهران کلان‌شهری عظیم با بیش از ۱۵ میلیون شهروند است. این شهر در دامنه کوه البرز واقع گشته است. تهران علاوه بر بناهای تاریخی خود و مناظر طبیعی، نمودی از فرهنگ و سبک زندگی مدرن ایران به حساب می‌آید. این مسئله منجر به جذابیت دو چندان این شهر برای گردشگران می‌شود. این شهر تفریحات زمستانی متنوعی را در سه مرکز تفریحی دیزین، شمشک و توچال ارائه می‌دهد.

از جمله جاذبه‌های تهران می‌توان به کاخ گلستان، موزه ملی، بازار بزرگ، برج میلاد، برج آزادی و پل طبیعت اشاره کرد. این شهر انتخابی عالی برای سفر در زمستان بوده و در صورت برنامه‌ریزی مناسب می‌تواند خاطرات جذابی را برای مسافران رقم بزند.

منبع: سایت پلازا

shabake_admin

مطلب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *