اولین اکوکمپ سبلان، بررسی ویژگی ها، زمان تاسیس و مزایای آن

 اولین اکوکمپ سبلان، بررسی ویژگی ها، زمان تاسیس و مزایای آن

اکوکمپ ها عموما از بهترین و جذاب ترین اقامتگاه هایی هستند که تجربه بسیار زیبایی از گردشگری را در اختیار کاربران قرار می دهد، شما می توانید در این نوع از اکوکمپ ها تجربه بسیار لذت بخشی از فرایند گردشگری را در دل طبیعت و با پیروی از قوانین آن تجربه کنید. در این بخش از بلاگ الی گشت قصد داریم به معرفی و بررسی اولین اکوکمپ سبلان بپردازیم و از مزایا و ویژگی های آن باخبر شویم. اگر شما نیز علاقه بسیار زیادی به کوه نوردی دامنه های سبلان دارید، این مقاله را به هیچ عنوان از دست ندهید.

اکوکمپ سبلان

اولین اکوکمپ سبلان – بررسی ویژگی ها، زمان تاسیس و مزایای آن

در دامنه های سبلان به کمک هیمالیانوردان غیور ایرانی، اولین اکوکمپ سبلان راه اندازی و تاسیس شد. این مجموعه با هدف ارائه خدمات گردشگری و کوه نوردی در ۱۵ شهریور تاسیس و راه اندازی شد. در پی تاسیس این اکوکمپ کوه نوردان و گردشگران می توانند با رعایت نکات بهداشتی و امنیتی (به دلیل عارضه ویروس کرونا) در ۴ هفته به سبلان صعود کنند.

طبق بررسی های انجام شده، زمان صعود سراسری از اولین اکوکمپ سبلان به قلعه سبلان در روز ها و هفته هایی به شکل زیر با رعایت تمام نکات ایمنی و پروتکل های بهداشتی انجام خواهد شد:

  1. اولین هفته صعود سراسری: روز های ۶ – ۷ شهریور
  2. دومین هفته صعود سراسری: روز های ۱۳ و ۱۴ شهریور
  3. سومین هفته صعود سراسری: روز های ۲۰-۲۱ شهریور
  4. چهارمین هفته صعود سراسری: روز های ۲۷ و ۲۸ شهریور

این اکوکمپ در سال های گذشته در کوه دماوند راه اندازی و تاسیس شده بود اما جذابیت های گردشگری سبلان، ایجاب نمود تا در این منطقه نیز اولین اکوکمپ راه اندازی شود. البته در احداث و راه اندازی این اکوکمپ تمامی نکات مربوط به راه اندازی آن به خوبی رعایت شده است و می توان آن را به عنوان اولین و بهترین اکوکمپ قله سبلان دانست.

در مورد قله بزرگ و مقدس سبلان بیشتر بدانیم!

قله سبلان یکی از معروف ترین قله های ایران است که درد جمع ۳ قله برتر و بلند ایران قرار دارد. به دلیل برخورداری از جاذبه های طبیعی و گردشگری همچون پیست های اسکی، چشمه های آب گرم، مناظر طبیعی و دیدنی دشت های پز از گل این منطقه را به عنوان یک منطقه توریستی و گردشگری تبدیل ساخته است.

در قبل از راه اندازی اکوکمپ سبلان، کوه نوردان و همچنین گردشگران با مشکلات متعددی رو به رو بودند اما به همت هیمالیانوردان ایرانی و با استفاده از کوه نوردان مجرب و کار کشته کشور، اولین اکوکمپ سبلان را راه اندازی نمودیم تا عملا بتوان از دغدغه ها و مشکلات اصلی این گروه از افراد کم نمود.

این کوه دقیقا در ۳۵ کیلومتری اردبیل و در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر با نمایی بسیار زیبا و بلند قرار گرفته است. طبق بررسی های انجام شده طول آن به ۶۰ کیلومتر، پهنای آن ۴۵ کیلومتر و بلندای آن به ۴۸۱۱ متر می رسد که این ابعاد و ارقام آن را در دسته بهترین و بزرگ ترین قله های ایران قرار داده است.

سبلان

بررسی ویژگی ها و مزایای استفاده از اکوکمپ ها

علاوه بر این که اکوکمپ ها در محیطی مناسب و ویژه راه اندازی شده اند، می توانند تجربه ای بسیار مناسب و ایده آل در اختیار گردشگران و کوه نوردان قرار دهد. در اکوکمپ سبلان نیز چنین ویژگی هایی وجود دارد که می تواند تجربه بسیار لذت بخشی را برای گردشگران و همچنین کوه نوردان به همراه داشته باشد. از مهم ترین و ایده آل ترین مزایای کلی اکوکمپ ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. شما می توانید در اکوکمپ ها عملا به رصد ستارگان بپردازید.
  2. اگر به صخره نوردی علاقه دارید می توانید در این منطقه به زیبایی صخره نوردی کنید.
  3. به دلیل آب و هوای بسیار زیبا و مناسبی که در کوه سبلان وجود دارد می توانید شاهد دشت ها و مناظر طبیعی بسیار زیبا و منحصر به فردی باشید.
  4. در این بخش می توانید با انواع اقوام ایرانی و همچنین شیوه های زندگی آن ها آشنا شوید.
  5. بهترین مکان برای دوچرخه سواری، ورزش های روزانه و…
اکوکمپ سبلان

هدف اصلی از راه اندازی اکوکمپ سبلان چه بود؟

موسس و مدیر اصلی این اکوکمپ عنوان نموده است که هدف اصلی از راه اندازی ایم اکوکمپ، بهبود شرایط صعود و ارائه خدمات ویژه به کوه نوردان و گردشگران داخلی و خارجی ای است که قصد دارند از جاذبه های دیدنی قله سبلان دیدن کنند. از سوی دیگر با راه اندازی این اکوکمپ می توانیم شاهد تخریب پذیری کمتری از محیط زیست سبلان باشیم.

اولین اکوکمپ سبلان به چه شکل طراحی شده است؟

این مجموعه اقامتی و تفریحی در دو بخش بسیار مجزا که شامل اقامتگاه ها و بوم گردی و کمپ کوه نوردی پیشرفته است، کمک می کند تا تجربه لذت بخشی از فرایند صعود و همچنین گردشگری در دامنه کوه های قله سبلان در اختیار گردشگران و همچنین کوه نوردان قرار بگیرد.

طراحی این گونه از کمپ ها عموما به شکل چادر هایی هستند  که به قالب های مختلفی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند؛ به عنوان مثال می توانید در این اکوکمپ شاهد چادر های زیبایی در قالب های مختلفی همچون آشپزخانه، سرویس های بهداشتی، چادر های اقامتی دو نفره و…. بود که به فرایند صعود و خدمت رسانی به مخاطبان کمک قابل توجه ای می کند.

در ارتفاع ۳۴۰۰ متری از قله سبلان و به دور از ساخت و ساز های دائم، استفاده از چادر های موقت با طراحی زیبا و منحصر به فرد علاوه بر آن که می تواند حافظ و حامی محیط زیست باشد، از استاندار های بسیار مناسبی نیز برخوردار است.  در این اکوکمپ به صورت دوره ای و روزانه سرویس هایی تعبیه شده است که افراد به جمع آوری و انتقال زباله و پسماند پرداخته و در بهترین زمان ممکن آن رابه پایین قله ارجاع می دهند. این گونه می توان بدون تخریب و ایجاد آسیب به محیط زیست، تجربه های لذت بخشی از فرایند سفر را کسب نمود.

این موضوع عملا تنها و تنها به دلیل شعار اصلی راه اندازی اولین اکوکمپ سبلان راه اندازی شده است. شعار این مجموعه < عدم استفاده از ساخت و ساز و آسیب نزدن به محیط سالم و طبیعی> در نظر گرفته شده است. البته طی صحبت های به عمل آمده در سال های جدید می توان شاهد اتفاقات بسیار حرفه ای و پیش ساخته ای در این منطقه بود که بدون شک این فرایند ها می تواند تاثیر بسیار زیادی در افزایش نقش ایم اکوکمپ در کشور عزیزمان ایران، بگذارد.

اکوکمپ سبلان

جمع بندی نهایی مقاله اولین اکوکمپ سبلان

در این قسمت به معرفی و بررسی اولین اکوکمپ سبلان پرداختیم و شما را با ویژگی ها و مزایای استفاده از این اکوکمپ آشنا نمودیم، احداث این اکوکمپ تاثیر بسیار زیادی در جذب توریست و کوه نورد از اقسام نقاط مختلف ایران و جهان داشت چراکه همواره مسیر سخت و پر خطر سبلان می طلبید تا بتوان در برخی از ارتفاع های این قله، استراحت نمود و با جان و روحی تازه به مسیر خود ادامه داد. با این حال در ۱۵ شهریور سال ۱۳۹۹ اولین اکوکمپ سبلان تاسیس شد تا آرامشی بر جان و روح کوه نوردان و گردشگران باشد. حتما در برنامه سفر خود به این اکوکمپ سری زده تا از جذابیت های ویژه آن استفاده کنید.

منبع: سایت الی گشت

shabake_admin

مطلب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *