آتش‌سوزی بیش از ۱۵۰۰ هکتار از اراضی چهارگانه محیط زیست

 آتش‌سوزی بیش از ۱۵۰۰ هکتار از اراضی چهارگانه محیط زیست

رئیس گروه برنامه‌ریزی و پشتیبانی تجهیزات مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست  گفت: حدود ۱۵۸۲ هکتار از اراضی چهارگانه تحت حفاظت سازمان محیط زیست، مورد بحث گرفتار آتش شده است.

به گزارش شبکه برترین ها به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، رضا حسن‌هراتی رئیس گروه برنامه‌ریزی و پشتیبانی تجهیزات مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه بر‌اساس آمار،تا روز ۳۱ خرداد ماه، ۱۴۵۲.۹۲. هکتار از اراضی چهارگانه و حفاظت شده دچار آتش‌سوزی شدند و بیشترین میزان منطقه گرفتار شده در آتش‌سوزان، مربوط به استان فارس است، اظهار کرد: براساس آمار ارائه شده امروز، ۱۳۰ هکتار از اراضی تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست نیز در مازندران دچار آتش‌سوزی شد و با در نظر گرفتن این آمار و آتش‌سوزی در میانکاله، حدود ۱۵۸۲ هکتار از اراضی چهارگانه تحت حفاظت سازمان محیط زیست، مورد بحث گرفتار آتش شده است.

وی با بیان اینکه بیشترین میزان آتش‌سوزی‌ها در سالجاری مربوط به استان فارس، میانکاله و کردستان است، درمورد نحوه مهار آتش گفت: نسبت به سال گذشته مهار آتش‌سوزی بسیار بهتر صورت گرفته است؛ هماهنگی‌هایی نیز با وزارت دفاع در راستای تأمین بالگرد در صورت نیاز، صورت گرفته است.

رئیس گروه برنامه‌ریزی و پشتیبانی تجهیزات مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تخصیص اعتبار به استان‌ها برای تأمین تجهیزات مورد نیاز در راستای مهار آتش‌سوزی‌ها، تصریح کرد: اعتبار به استان‌ها داده شده و اکنون در حال خرید و انجام کارهای مناقصه و .. هستند؛ ما هم پیگیر هستیم تا تجهیزات زودتر تأمین شود.

حسن‌هراتی با اشاره به یاری همیاران محیط زیست نیز تصریح کرد: همیاران، مردم هستند و در منطقه وقتی آتش‌سوزی صورت می‌گیرد برای مهار آتش کمک می‌کنند؛ امسال با سازمان مدیریت بحران، با توجه به قوانین مشورت و برای سازمان‌دهی نیروهای مردمی و تشکل‌های مردمی اقدام کردیم، مقرر شد که برنامه‌ریزی لازم در این زمینه صورت بگیرد.

وی ادامه داد: جلساتی در هفته آینده برگزار شود که برای آموزش نیروهای مردمی از طریق فرمانداری‌ها و استانداری‌ها برنامه‌ریزی شود تا بتوانیم از مشارکت مردمی برای اطفای حریق در اراضی ملی یا اراضی مرتبط با سازمان حفاظت محیط زیست استفاده کنیم.

رئیس گروه برنامه‌ریزی و پشتیبانی تجهیزات مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با اشاره به تلاش سازمان برای کنترل هوشمند مناطق حفاظت شده، گفت: بخشی از پارک گلستان با توجه به سابقه ۱۰ ساله آتش‌سوزی در منطقه انتخاب شد تا هوشمندسازی به صورت پایلوت رد آن صورت گیرد.

حسن‌هراتی با بیان اینکه پیمانکاران در منطقه مستقر شدند و همکاران پارک گلستان در کنار آنها آموزش می‌بینند که چگونه کار کنند، گفت: اکنون با تلاش پیمانکار و وزارت ارتباطات، نقاط ضعف و نقص‌ها شناسایی و بررسی می‌شود تا رفع نواقص صورت گیرد. همکاران ما نیز در این مدت آموزش چگونگی بهره‌برداری از سیستم را می‌بینند. نمایندگان وزارت ارتباطات با پیمانکاران خود بررسی‌های نهایی را انجام می‌دهند و آخرین مراحل تحویل را چک می‌کنند.

وی ادامه داد: سابقه ۱۰ سال آتش‌سوزی‌هایی که در پارک صورت می‌گرفت را بررسی کردیم و مشخص شد که در محدوده کنار جاده ترانزیتی گرگان – مشهد که از وسط پارک ملی گلستان می‌گذرد، بیشترین آتش‌سوزی رخ می‌دهد.

رئیس گروه برنامه‌ریزی و پشتیبانی تجهیزات مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: این محدوده از تنگه راه تا تونل دشت و حدودا ۳۸ کیلومتر است و به عرض یک کیلومتر منطقه مذکور برای اجرای طرح هوشمند‌سازی در نظر گرفته شد.

حسن‌هراتی با اشاره به استقرار دوربین‌ها و مرکز مونیتورینگ در چهار محل، افزود: دوربین‌ها و ۱۲۰ عدد سنسور در این محدوده پخش هستند؛ این سامانه براساس اینترنت اشیا و با استفاده از اپراتور کنترل می‌شود.

وی با اشاره به به‌کارگیری اپراتورهای تلفن همراه برای ارسال  اطلاعات از طریق اینترنت به سرورهای مرکز پارک و جمع‌آوری اطلاعات و دیتاها، یادآور شد: ضمن اینکه از طریق پیامک‌ها، سیستم به نفرات اصلی مثل مدیرکل استان، فرمانداری، استانداری هشدار می‌دهد و به فرمانده یگان یا رئیس اداره پارک پیامک ارسال می‌شود تا سریعا اقدام کنند.

رئیس گروه برنامه‌ریزی و پشتیبانی تجهیزات مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: در صورتی که مشکلی در اجرای طرح در مرحله آزمایشی رخ ندهد، انتظار می‌رود که پس از تأیید مدیرکل استان به زودی افتتاحیه هوشمندسازی پارک گلستان برگزار شود.

shabake_admin

مطلب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *