آب معدنی بطری یا آب شیر آب، کدام بهتر است؟

 آب معدنی بطری یا آب شیر آب، کدام بهتر است؟

شاید برای اغلب افراد جای سوال باشد که آب معدنی بهتر است یا آب شیر، یا اینکه آب معدنی ها چند نوع هستند و چه مقدار مواد معدنی دارند.

آب بطری یا آب شیر آب کدامیک مواد معدنی بیشتری دارد؟

سوالی پر تکرار و مهم که ما کمک می کنیم تا از سردرگمی آب طبیعت بهترین مورد را انتخاب کنید ؛ به نظر می رسد، شرکت های آب بطری فقط تلاش می کنند که بطری های خودشان را با برچسب هایی مانند “معدنی”، “آلکالاین” و “آرتسیان” معرفی کنند ، با توجه به گفته های کریس سولید، مدیر ارشد ارتباطات تغذیه در بنیاد شورای اطلاعات مواد غذایی بین المللی (IFIC)، آب های بطری توسط سازمان مواد غذایی و دارو (FDA) بر اساس استانداردهای هویت بررسی می شوند و استاندارد می گیرند:یعنی این فقط نام های فانتزی، در واقع این کلمات ” معدنی”، “آلکالاین” و “آرتزین” دارای معنای خاصی هستند

انواع آب معدنی هایی که داخل بطری به فروش می رسد

آب آلکالاین یا قلیایی:

در این مورد به سادگی معلوم است که آب بطری کمی نسبت به سایر آب ها قلیایی تر و PH بالاتری دارد.ممکن است این موضوع را از کلاس شیمی یاد گرفته باشید که چگونه می توان مقدار PH اسیدی یا قلیایی یک ماده را اندازه گیری کرد.اعدادی از صفر تا ۱۴، PH زیر هفت نشان دهنده اسیدی بودت است ( PH سرکه در حدود دو یا سه است). و PH بالاتر از هفت نشان می دهد یک ماده قلیایی است ( PH آمونیاک حدود ۱۱ یا ۱۲ است).هفت – مثل آب شیر – خنثی است.اکثر آب های بطری، کمی اسیدی هستند (کمتر از هفت)، در حالی که آب های قلیایی یا آلکالاین حدود هشت یا نه است.برخی ادعا می کنند نوشیدن آب قلیایی می تواند اسید بدن شما را خنثی کند، که ممکن است برای افرادی که مبتلا به رفلاکس معده هستند، مفید باشد. با این حال دکتر سولید، ادعا می کند که این حرف درست نیست:” PH بدن ما یک فرآیند کنترل شده سفت و سخت است که حتی گران قیمت ترین بطری های آب نیز نمی توانند در آن دخالت کنند” . علاوه بر این، کلینیک مایو می گوید آب ساده برای بسیاری از ماها بهتر است، زیرا تحقیقات در مورد مزایای آب قلیایی فاقد آن است.  

آب آلکالاین

آب معدنی مصرف کنیم یا آب شیر؟

استخراج آب معدنی ها چگونه است

آب های معدنی باید از منابع زیرزمینی استخراج شده باشند و شامل حداقل ۲۵۰ واحد در میلیون از کل جامدات محلول مانند روی، آهن و کلرید است با این حال، هیچ یک از این مواد معدنی و یا عناصر ریز را نمی توان به صورت مصنوعی به آن اضافه کرد و آنها باید به طور طبیعی در آب وجود داشته باشند. طبق نظر سولید، اکثر انواع آب معدنی حاوی مواد معدنی بیشتر از آب شیرین و آرتسیان ها هستند.آب معدنی می تواند سودمند باشد، اگر میزان مواد خاصی از قبیل کلسیم یا منیزیم در آنها کم باشد به عنوان مثال، آب معدنی غنی از سولفات و منیزیم است (حدود ۲۰۰ میلی گرم سولفات در لیتر و ۵۰ میلی گرم منیزیم در لیتر) و می تواند به یبوست کمک کند. در عین حال، میزان بالای کلسیم در آب های معدنی می تواند تراکم استخوان را افزایش دهد، و این امر به ویژه برای زنان و کودکان بسیار مفید است. یک مطالعه منتشر شده در مجله تحقیقات استخوان و معدنی نشان داد که افزایش دریافت ۱۰۰ میلی گرم مصرف کلسیم توسط آب معدنی، می تواند تا ۰.۵% باعث افزایش تراکم استخوان فمور در زنان بالای ۷۵ سال شود.

آب های شیرین، معمولی و بطری

طبق تحقیقات منتشر شده در مجله طب عمومی داخلی، آب های شیرین و معمولی و بطری، هر دو این منابع آب می توانند حاوی مقادیر بالایی کلسیم، منیزیم و سدیم باشند. در حقیقت، نیمی از منابع آب شیرین بین ۸ تا ۱۶% از میزان دریافتی روزانه توصیه شده (RDI) کلسیم و بین ۶ تا ۳۱% از منیزیم شما را در صورت مصرف روزانه دو لیتر آب دریافت می کنید ؛ بنابراین، خرید یک بطری گران قیمت آب معدنی تضمینی نمی کند، که مواد معدنی بیشتری به نسبت آب شیر معمولی دریافت کنید و علاوه بر این، نباید بر روی آب معدنی تکیه کنید، تا شکاف های مواد مغذی را در رژیم غذایی خود پر کنید.می گوید:”رژیم غذایی سالم و نوشیدن آب شیر برای شما بهتر از نوشیدن آب معدنی یا آب آرتسین و داشتن یک رژیم غذایی نا سالمتر است.

آب آرتزین :

یک زمین شناس اهل آمریکا می گوید، این نوع آب نام فانتزی ای دارد، اما به معنی این است که، این آب از یک چاه جمع آوری شده یا از زیر سنگ های زیرزمینی. در واقع، آب آرتزین از سایر آب های بطری که از چشمه ها. بدست می آیند، جدا نیست. بسته به منبع آب، یک بطری آب آرتسیان می تواند حاوی انواع مختلفی از مواد معدنی طبیعی، از جمله سیلیس، منیزیم و کلسیم باشد اما با توجه به شرکت های مختلف آب آرتسیان، سطح مواد معدنی این آبهای بطری کم است و آب طعمی خالص و پاک دارد.در حالی که شرکت های آب های آرتزین ادعا می کنند که نوشیدن این آب ها شما را از ابتلا به سرماخوردگی محافظت می کنند، باعث تمرکز و جوان سازی پوست می شوند، اما هیچ تحقیقی برای دفاع از این ادعاها وجود ندارد.دکتر سولید می گوید:”تنها تفاوت بین آب آرتزین و آب شیر هزینه آن است”. 

آب آرتزین

 تفاوت آب شیر و آب های بطری

این برای آب شیرین به چه معناست؟

با توجه به گفته های دکتر سولید، تنها تفاوت واقعی بین آب های بطری و شیر در منابع و تحویل این آب هاست. آب شیر از سیستم های آب عمومی می آید، در حالیکه منابع آب بطری متفاوت هستند و در ظروف بهداشتی، مهر و موم شده تحویل داده می شوند. دکتر سولید می گوید:”مردم ممکن است یک معامله بزرگ را برای تفاوت بین آب شیر و آب بطری انجام دهند، اما در پایان روز، نوع آب انتخابی شما، چه شیر آب و چه بطری، هیچ تاثیری بر سلامتی شما ندارد”.

چه چیزی بر سلامتی تاثیر دارد؟

هیدراتاسیون. بعد از همه، آب برای شکستن غذاهایی که می خوریم و حرکت آنها در دستگاه گوارش ضروری است، همچنین برای حذف سموم از طریق ادرار و الکترولیت های حلال ضروری می باشد ؛ در واقع، تقریبا هر نوع فرآیندی در بدن نیاز به آب دارد. مهم نیست که چه نوع آبی می نوشید، حتما مقدار زیادی آب در طول روز بنوشید. طبق یک دستورالعمل خشن برپایه IFIC، بزرگسالان باید بین ۹ تا ۱۳ اونس- ۸ لیوات آب در روز بنوشند. به یاد داشته باشید که ممکن است با سطح فعالیت شما این مقدار کمتر یا بیشتر شود.طبق دستورهای خوب قدیمی، آب همیشه بهترین گزینه برای هیدراته شدن بدن است، اما مواد غذایی که حاوی میزان بالایی از آب هستند نیز مفید می باشند، مانند هندوانه، توت فرنگی، کرفس، خیار و همچنین نوشیدنی هایی مانند چای، اسموتی ها و آب میوه نیز به نیازهای روزانه آبی بدن کمک می کند. 

آب معدنی

منبع: سایت نمناک

shabake_admin

مطلب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *